PKP Cargo kupiło lokomotywy Dragon 2, czyli ET25

PKP Cargo kupiło lokomotywy Dragon 2, czyli ET25

PKP Cargo kupio lokomotywy Dragon 2 czyli ET25
Lokomotywa Dragon 2, czyli ET25 Fot. PKP Cargo

Trzy lokomotywy Dragon 2 zostały zakupione przez PKP Cargo. Umowę w tej sprawie podpisano w Nowym Sączu, w siedzibie firmy Newag.
Wartość lokomotyw to prawie 44 mln zł 970 tys. zł netto, a wraz z częściami i podzespołami do szybkich napraw awaryjnych – około 45,3 mln zł netto. Pojazdy już zostały wyprodukowane i czekają tylko na dopuszczenie do użytkowania z pełną homologacją przez Urząd Transportu Kolejowego, co nastąpi najpóźniej do końca roku. Dwa pojazdy będą pomalowane w barwy PKP Cargo, a jedna lokomotywa zyska biało-czerwoną malaturę z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Produkty polskiej myśli technologicznej

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, który uczestniczył w ceremonii podpisania umowy, powiedział, że cieszy go dobra współpraca między dwiema polskimi firmami: przewoźnikiem kolejowym i producentem taboru. – To polska myśl techniczna, polscy inżynierowie realizują projekty o najwyższej światowej jakości – stwierdził minister Adamczyk. Dodał, że polski tabor jest wyposażony w polskie urządzenia sterowania, elektroenergetyczne, że wysoki poziom produkcji pojazdów kolejowych w Polsce zwiastuje, iż ten przemysł będzie się rozwijał w kierunku innowacyjności.

Czesław Warsewicz, prezes PKP Cargo zaznaczył, iż inwestowanie w tabor to bardzo ważny element budowania siły całej grupy PKP Cargo.

– Umacniamy się na pozycji lidera rynku towarowych przewozów kolejowych. W sierpniu i we wrześniu odnotowaliśmy wzrost masy przewożonych ładunków, podczas gdy cały rynek zanotował spadki. To pokazuje, że skuteczna jest strategia podnoszenia konkurencyjności PKP Cargo, poziomu usług, wdrażania innowacyjnych rozwiązań w transporcie szynowym. Stąd też i nasza decyzja o zakupie lokomotyw Dragon 2. Nowe pojazdy podniosą poziom jakości naszej oferty, poprawią konkurencyjność i zwiększą potencjał przewozowy – podkreślił prezes Czesław Warsewicz.

Lokomotywa do ciężkich zadań

Zbigniew Konieczek, szef Newagu, zwrócił uwagę na przełomowy charakter podpisanej umowy. – Po ponad 30 latach jest to pierwsza polska sześcioosiowa lokomotywa, która zostaje kupiona przez przewoźnika PKP Cargo. Jestem bardzo dumny, że lokomotywy Dragon 2 numer 1, 2, 3 trafią do PKP Cargo – stwierdził Zbigniew Konieczek.

Lokomotywa Dragon 2 to jedyny pojazd elektryczny, sześcioosiowy z dopuszczeniem do eksploatacji w Polsce. Dragon 2 jest w pełni zgodny z TSI (Techniczne Specyfikacje Interoperacyjności), posiada także zabudowany fabrycznie system bezpieczeństwa ETCS poziomu 2. W PKP Cargo otrzymała oznaczenie ET25.

Lokomotywa ma doskonałe parametry trakcyjne dla prowadzenia ciężkich pociągów towarowych. Maksymalna siła pociągowa przy rozruchu, wynosząca aż 410 kN, pozwala samodzielnie prowadzić składy o masie brutto ponad 4 tys. ton.

Dragon 2 został zaprojektowany w systemie modułowym. Lokomotywa jest wyposażona w moduł dojazdowy – silnik spalinowy o mocy 520 kW, umożliwiający krótkie przejazdy po liniach niezelektryfikowanych i na bocznicach. Lokomotywa ma być tańsza w użytkowaniu niż starsze lokomotywy. To m.in. dlatego, że w lokomotywie zabudowano przekształtniki oparte na węgliku krzemu (SiC), zapewniające bezawaryjną pracę w wysokich temperaturach, zmniejszenie poziomu hałasu, ograniczenie strat energii o 50 proc. oraz zmniejszenie rozmiarów i masy urządzeń o 60 proc.

Będą zakupy kolejnych nowych pojazdów

PKP Cargo planuje zakup kolejnych lokomotyw. W październiku opublikowano ogłoszenie o rozpoznaniu rynku w zakresie pozyskania nowych lokomotyw cztero- lub sześcioosiowych. Badanie rynku dotyczy pojazdów jedno-, dwu- i wielosystemowych, z modułami dojazdowymi i bez nich.

– Analiza propozycji producentów pokaże nam, jakiego typu pojazdy, o jakich możliwościach technicznych, trakcyjnych będziemy mogli kupić, co pozwoli w przyszłości na lepsze przygotowanie przetargów – powiedział Krzysztof Losz, rzecznik przewoźnika.

Newag modernizuje już dla PKP Cargo SM48

Umowa na zakup trzech Dragonów to niejedyny przykład współpracy biznesowej PKP Cargo i Newagu.

– W maju podpisaliśmy kontrakt na modernizację 60 lokomotyw spalinowych SM48 ze zmianą tej serii na ST48, o wartości 388 mln zł netto. Pierwsze egzemplarze odnowionych lokomotywy zostały już przez Newag przekazane, kolejne będą sukcesywnie wzmacniać park taborowy.