Ponad 307 milionów pasażerów

Ponad 307 milionów pasażerów

Z danych opublikowanych przez UTK wynika, że od stycznia do listopada z usług kolei skorzystało ponad 307,4 mln pasażerów. Wynik za 11 miesięcy jest niższy o niecałe 3 mln pasażerów niż za cały ubiegły rok. Pozwala to prognozować na koniec roku ponad 330 mln podróżnych, którzy wybrali kolej.


W porównaniu do 11 miesięcy 2018 r. liczba pasażerów w tym samym okresie 2019 r. była wyższa o blisko 22,6 mln (7,9%). Praca przewozowa wyniosła ponad 20,3 mld pasażerokilometrów i była wyższa o 0,9 mld pasażerokilometrów(4,7%). W tym samym okresie praca eksploatacyjna wyniosła ponad 155 mln pociągokilometrów i była wyższa o 3,4 mln pociągokilometrów (2,3%).

- Rok 2019 potwierdza stabilny trend wzrostu zainteresowania pasażerów usługami transportu kolejowego. Obserwujemy, że działania jakie podejmują przewoźnicy, organizatorzy publicznego transportu zbiorowego oraz zarządcy infrastruktury przynoszą wymierne rezultaty, w postaci większej liczby podróżnych. Wśród tych działań można wskazać między innymi tworzenie ofert integrujących różne gałęzie transportu – ocenia dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego. – Ważne by nie tracić pasażerów, którzy przekonali się do kolei. Nie powinno dopuścić się do pogorszenia oferty transportowej dla mieszkańców miejscowości przez które pociągi kursowały w ramach objazdów podczas prac modernizacyjnych. Potrzeba stworzenia oferty uwzględniającej tych pasażerów to jedno z wyzwań w kolejnym roku - dodaje Góra.

W listopadzie kolej przewiozła 29,4 mln osób. Jest to wynik lepszy o 8% od listopada 2018 r. Ponad połowa pasażerów - 16,2 mln podróżowała średnio na odległość nie większą niż 40 km. Średni dystans pokonywany przez jednego pasażera to 60 km, o 2,5% mniej niż w 2018 r.

Praca przewozowa w listopadzie wyniosła blisko 1,8 mld pasażerokilometrów, zaś eksploatacyjna 13,9 mln pociągokilometrów. Wartości te są odpowiednio wyższe o 5,2% oraz 2% w porównaniu z listopadem 2018 r.

Wizualizacja i plik z wynikami znajdują się w dziale Statystyka przewozów pasażerskich.