Prawosławne Boże Narodzenie 2023

Prawosławne Boże Narodzenie 2023

Święta prawosławne w Polsce to grupa uroczystości odbywających się w prawosławnym roku liturgicznym obchodzonych przez Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny. W Kościele Prawosławnym jest dwanaście wielkich świąt, to główne święta w roku liturgicznym, w tych dniach wierni przypominają wydarzenia i postacie z przeszłości, a także otrzymują wskazówki jak żyć w wierze i we wspólnocie.
 
Fot PAPD Delmanowicz

Wierni prawosławni obchodzą święta Bożego Narodzenia 13 dni później niż katolicy. Wynika to ze stosowania dwóch różnych kalendarzy. Katolicy stosują się do kalendarza gregoriańskiego, wprowadzonego pod koniec XVI wieku przez papieża Grzegorza XIII, natomiast wierni kościoła prawosławnego pozostali przy kalendarzu juliańskim.

Podobnie jak katolicy prawosławni w Wigilię zasiadają do kolacji, a na stole znajduje się 12 potraw. Na początku zgromadzeni modlą się i dzielą prosforą, która jest odpowiednikiem katolickiego opłatka. Najważniejszym daniem jest kutia, czyli potrawa z pszenicy, maku i miodu. Na stół trafia także barszcz z uszkami, pierogi z kapustą i grzybami, a także ryby m.in. karp oraz Nie brak również słodkości. Na Wigilię przygotowuje się kolandynki, czyli pierożki z maku lub z surowymi gruszkami, a także kompot z suszu oraz kisiel z owsa.